Міжнародний жіночий день
Свято жіноцтва, що відзначається 8 березня. Започатковане як пролетарське феміністське свято Міжнаро́дний де́нь жіно́к-робітни́ць. Вперше святкувався 1909 року в США з ініціативи Соціалістичної партії Америки. Протягом 20 століття відзначався в СРСР та країнах соцтабору як державне свято. 1977 року, за радянської ініціативи, отримав статус міжнародного дня за рішенням Організацією Об'єднаних Націй. Повна назва: Міжнаро́дний де́нь боротьби́ за права́ жіно́к і міжнаро́дний мир
15.02.2016
День вшанування учасників бойових дій в інших країнах
15 лютого 1989 року Радянський Союз завершив виведення військ з Афганістану, процес тривав 9 місяців. Цією подією завершився збройний конфлікт, що тривав майже десятиліття, в якому загинули понад 14 тисяч радянських військовослужбовців і щонайменше 200 тисяч афганців – як військових, так і цивільного населення.
14.02.2016
День святого Валентина
За легендою, християнський священик Валентин жив за часів імператора Клавдія II Готського (III ст. від Р. Х.) й поруч з основним покликанням займався природничими науками та медициною.
Войовничий імператор Клавдій нібито вважав, що сім'я заважає солдатам воювати за імперію і видав едикт, яким забороняв воїнам одружуватися. Валентин, попри цей указ, продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це його заарештували й ув'язнили під охороною офіцера, прийомна донька якого була сліпою. Священик оздоровив її, а опісля навернув на християнство батька й цілу родину. Довідавшись про це, імператор наказав відтяти йому голову, що й сталося 14 лютого.
Вважається, що День Святого Валентина у християнські часи замінив собою язичницьке свято луперкалій (на честь бога Фавна; за іншою версією, на честь богині кохання Юнони), який відзначався щороку 14 лютого. Ця заміна сталася 496 року за розпорядженням Папи Римського Геласія I.
Широкої популярності в Західній Європі це свято набуло після XV століття. За переказом, винахід «валентинки» приписують герцогу Орлеанському Шарлю. 1415 року, перебуваючи в англійському полоні після битви під Азенкуром, він нібито надсилав із лондонської в'язниці віршовані любовні послання своїй дружині. Одна з тодішніх «валентинок» нині зберігається в Британському Музеї
29.01.2016
29 (16) січня 1918 року відбулася битва під селом Крути, де українські студенти виступили проти 6-тисячного більшовицького війська Муравйова.
Місцеві жителі Крут розповідають почуте від безпосередніх очевидців битви. Зокрема, вчителька із Крут Валентина Сергіївна запевняє, що бій був запеклим, а юнакам вдалося на кілька днів затримати армію Муравйова.
Із близько 300 вояків під Крутами більшовики розстріляли близько 27 полонених, над якими дико знущалися. Через декілька днів місцеві селяни вночі позабирали тіла хлопців із поля й поховали у сусідньому селі.
Перепоховання загиблих у бою під Крутами відбулося 19 березня в Києві. На вокзалі, куди привезли домовини, зібралися родичі полеглих вояків, студенти, гімназисти, вояки, духовенство, хор під орудою О.Кошиця. Крім того на похорон прийшло багато киян. Від вокзалу рушила траурна хода.
Історія битви під Крутами за радянської влади замовчувалась, або спотворювалась. Місцеві жителі встановили на місці бою символічний дерев’яний хрест, до якого приїздили люди навіть за часів СРСР.
«Спочатку взагалі поставили такий маленький хрестик, дерев’яний. Збили з чого-небудь. І як оцей хрестик з’явився, тоді люди почали між собою говорити і стали їздити люди, не масово, звичайно», – пригадують у місцевій сільраді.
Сьогодні до меморіалу пам’яті героїв Крут приїдуть тисячі людей із різних областей. Спорудження меморіального комплексу наразі завершено, після декількох актів вандалізму його цілодобово охороняє двоє правоохоронців.
22.01.2016
День Соборності та свободи України.
День 22 січня 1919 року ввійшов до національного календаря як велике державне свято - День Соборності України. Саме тоді на площі перед Київською Софією відбулася подія, про яку мріяли покоління українських патріотів: на велелюдному зібранні було урочисто проголошено злуку Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Виголошення соборницької ідеї стало могутнім виявом творчої енергії нації та прагнення до етнічної і територіальної єдності.
Немає коментарів:
Дописати коментар